Přeskočit na hlavní obsah

Proč je důležité znát kyberbezpečnost?

Internety, připojení, aplikace, e-maily, platební karty, Pay pal, sms, volání, podvody s přepisem energií, podvody s převodem peněz, podvody na seznamkách. 

Pár příspěvků na blogu bych ráda věnovala a věnuju kyberbezpečnosti a proč? Z jednoho velmi prostého důvodu: je to opravdu důležité. Nebezpečí na nás dnes kouká ze všech stran. Když si stáhneme aplikaci, otevřeme e-mail, zobrazíme si neznámý profil na facebooku, odpovíme na link, zkopírujeme odkaz, zvedneme telefon a řekneme: "ano" a nebo zasuneme do usb neznámý flash disk. 




Řekněme si, že jsou tři základní skupiny kybernetických útoků. Jsou to útoky proti:

a) dostupnosti sítě

- snaha o zahlcení sítě nebo webové aplikace požadavky a způsobit tak její nedostupnost. Útočníci jednoduše zahltí aplikaci velkým množstvím požadavků, žádosti nebo objeví nějakou slepou neošetřenou bublinu. Narušením neošetřeného prostoru v kyberprostoru ochromí provoz aplikace. Stává se často provozovatelům eshopů, kterým může například v jeden okamžik přijít na tisíc požadavků z Číny, které zahltí eshop.




b) útoky na integritu sítě

- cílem je poškodit či zničit počítačový kód a poškodit tak hardware, infrastrukturu nebo systémy. Nejznámějším útokem je útok pomocí ransomware, který spustil obyčejní klik na soubor v příloze podvrženého e-mailu. 



c) útoky proti důvěrnosti

- cílem je odcizit hodnotné informace od osobních údajů, přes fotografie, čísla karet, hesla a telefonní čísla až po obchodní tajemství a duševní vlastnictví. Odcizené osobní údaje mají samy o sobě velkou hodnotu, útočníci je mohou zkusit prodat, použít k vydírání nebo k podvodu se zneužitím identity.



Základním poselstvím proti kyberútokům je: selský, zdravý rozum, obeztřetnost, tajuplnost, uchovávání svých údajů pod pokličkou, nesdělovat do telefonu nepotřebné údaje, nesdělovat po e-mailu osobní údaje, kontrolovat e-mailové adresy, ze kterých vám někdo píše -  například: jajajedekmori@huraaa.com pravděpodobně nebude nejbezpečenějším e-mailem. U podvodných webů, které vypadají jako opravdové - typicky se jedná o internetové bankovnictví si všímejte celé url adresy, překlepů, chybějící interpunkce, znaků navíc + zámečku, který se běžně u zašifrovaných webů správně objevuje. Pokud vám přijde nějaká notifikace a měli byste zadat své osobní údaje nebo údaje z karty na nějaký web, vždy volejte do své banky a doptávejte se, že vám opravdu ona zasílá tuto notifikaci. Pokud vám to bude i tak podezřelé, obraťte se na policii. Nikoho neotravujete, jste jen opatrní na své údaje a svůj majetek. Pokud byste komunikovali s útočníkem nebo podvodníkem telefonicky, nenechejte se zatlačit do kouta, za žádných okolností  nedávejte souhlas se sdílením plochy přes např. Teamviewer. Pokud útočníkovi dáte možnost, aby nahlížel do vašich složek neomezeně, má přístup kamkoliv bude chtít. Nikdy nedávejte nikomu neznámému přístup do vašeho PC. 

                                                                pozn. Ikona Teamviweru

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Vlezla jsem mu do telefonu

 V práci jsme se bavily s kolegyněmi na téma přítel vs. jeho telefon, jeho sms, jeho komunikace napříč světem zábavy atd. Co mě celkem překvapilo bylo, že všechny kolegyně, se kterými jsem se o tom bavila mi řekly, že by bez váhání příteli vlezly do telefonu a přečetly si s jakýma holubičkama si píše. 👥 Už mi ale holky nedokázaly odpovědět na to, co čekají, že tam objeví. Každej člověk si píše s dalšími lidmi, píše si s nimi cokoliv, co chce a proč? Protože velmi jednoduše řečeno - může.  Pokud se holka, kluk, manžel, manželka podívá svýmu druhu do telefonu, co si jako myslí, že tam najde? Myslí si, že o ní/něm kluk/holka v každý sms básní, jako o nejlepším, co ho/ji potkalo?  Vy to děláte? Píšete s kamarádkama, jak je váš přítel úžasnej? Píšete to v každý zprávě? Když vám náhodou napíše nějaký ctitel, napíšete mu v první větě, že máte úžasného partnera a nechcete si s nikým jiným za žádnou cenu psát? 😂 Karty na stůl, já jsem taky do zpráv svýmu příteli vlezla, bylo to na začátku n

Firemní akce pod psa

Firemní akce pro náturu introverta nejsou nic, co by potřeboval k životu. Já jako čistý a zarytý býčí introvert o tom vím své. 👻 Na každé akci, kterou absolvuji počítám vteřiny až se budu moct vypařit a být někde sama. Jedině sama naberu zase sílu a energii. Větší společnost mi energii vezme a já se tam dusím. Bohužel nežiju v jednoduchém světě, kde by se lidi respektovali a tak často, hlavně v práci slyším kecy typu: "Bude se ti to moc líbit. Pojď." 😂😂😂 "Když se uvolníš, bude se ti tam moc líbit." "Tancovat musíš." "Bavit se musíš!!!" 😂😂😂😂 Ihned po vyřčení těchto slov se mi na tu akci chce daleko méně než předtím. Bohužel holt jednou dělám práci, která krapet sdružování vyžaduje a tak to  jednou za čas přežiju. Někam do kouta si sednu a poslouchám bezduchý tlachání. Snažím se nesoudit, nic neříkat, nezasahovat, nechci se ani rozčílit a nechci nikoho urazit. Tak radši neříkám nic.  A jak tak sedím a neříkám nic, lidi mají představu, že st

Co dál?

 Nějakou dobu jsem sem nenapsala doslova ani tečku a dost mě to štve. Psaní mě fakt ba. 👍 A tak - světe div se, jsem se rozhodla, že zase napíšu příspěvek, bude to takový shrnutí hlavních změn , který se za dobu mý odmlky staly a třeba i nějaká sranda. 😂😂😂 První, celkem podstatný je, že jsem změnila práci . Jelikož si nejsem vůbec jistá, jestli se mi chce říkat, kde jsem pracovala, tak to napřímo nenapíšu. Byl to jeden obrovský, strašně ošklivý barák na celkem pěkným místě na Letný. Byla jsem tam asi 3 nebo 4 měsíce a bylo to úmorný, strašný, umírající, ubíjející a frustrující. Každý den jsem tam šla s tím, že tam zapustím kořeny, že nedělám absolutně nic a že pracuju někde, kde to nemá hlavu ani patu. 👎👎 Tohle dost dobře dlouhodobě nešlo a proto jsem se rozhodla, že odejdu. Je jedno, jestli za lepším nebo za horším, prostě odejdu. Ozvalo se pár firem, u jedný jsem to dotáhla do konce a  jsem tam. Jestli si mě tam nechají nebo ne, to je ve hvězdách, ale byla bych za to opravdu r